Jeśli auto jest niesprawne, powypadkowe, stare lub nieużywane, dobrą opcją może okazać się zezłomowanie go. Według prawa taki samochód należy oddać do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. W jaki sposób zezłomować auto i jakie dokumenty są do tego potrzebne?
Kiedy warto zezłomować samochód?
Złomowanie starego samochodu okazuje się być często bardziej opłacalną opcją niż trzymanie go w garażu. Warto to zrobić np. wtedy, gdy pojazd nie jest w ogóle użytkowany na co dzień, a jednocześnie stoi na parkingu lub w garażu i konieczne jest opłacanie składek OC. Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, z którego wolno zrezygnować dopiero po oddaniu auta na złom lub sprzedaniu go. Złomowanie jest dobrym rozwiązaniem też w sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą i koszty naprawy przewyższyłyby wartość rynkową pojazdu. Pozostałe przypadki, w których warto rozważyć złomowanie, to zły stan techniczny wyeksploatowanego samochodu, który stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego oraz trudności w znalezieniu osoby zainteresowanej kupnem.
W jaki sposób zezłomować samochód?
Złomowanie auta wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Na początek należy przygotować potrzebne dokumenty – dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy, kartę pojazdu, dowód osobisty i umowę kupna-sprzedaży. Jeśli samochód był zarejestrowany na firmę, potrzebny jest też wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Po zezłomowaniu należy upewnić się, że pracownik przekazał wszystkie potrzebne dokumenty. Pojazd musi zostać wyrejestrowany w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Potem warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu złożenia wniosku o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.
Złomowanie pojazdów w Warszawie i okolicach
Nasza oferta jest kierowana do mieszkańców Warszawy i okolic. Nieważne, w jakim stanie technicznym znajduje się pojazd. W naszym skupie można sprzedać również całkowicie rozbite auto. Nie musi ono nawet posiadać aktualnej polisy OC. Wycena jest przeprowadzana indywidualnie po profesjonalnych oględzinach.